| Minimum Operating Temperature: | -5°C |
|---|---|
| Insulation material: | PVC |
| Brand: | Igus |
| Oil Resistant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| American Wire Gauge: | 17 |
| Outer Diameter: | 15mm |
| Minimum Bend Radius: | 6.8 x D |
| Cable Shape: | Multicore |
| Conductor Material: | Copper |
| Number of Cores: | 12 |
| Screened/Unscreened: | Unscreened |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Sheath Colour: | Green |
| Cross Sectional Area: | 1 mm² |
| Earth Cable: | Yes |
Quick Details
Specifications
These special, ultra-flexible cables for cable-holder chains are designed to provide permanent support for many high speed flex movements
The conductors are gathered into harnesses
Assembled into cable strands around a pull-resistant central core
Strand pitch is very short, giving the cables a structure with a very low torsion factor
Conductor markings: black conductors, numbered in white, plus a green/yellow conductor
The screened cable features a flexible copper braid
The conductors are gathered into harnesses
Assembled into cable strands around a pull-resistant central core
Strand pitch is very short, giving the cables a structure with a very low torsion factor
Conductor markings: black conductors, numbered in white, plus a green/yellow conductor
The screened cable features a flexible copper braid

