| Shielding: | S/UTP |
|---|---|
| Brand: | Igus |
| Length: | 20m |
| Outer Diameter: | 9mm |
| American Wire Gauge: | 24 |
| Cable Shape: | Twisted Pair |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Colour: | Grey |
| Cross Sectional Area: | 0.25 mm² |
Quick Details
Specifications
These cables are designed for wiring IT systems. Therefore, RS-422 and RS-485, bus systems and other types of interfaces can be used reliably, even in fast-moving installations.
Conductors are polyester-insulated and covered in tinned copper screening (70% linear coverage), beneath a halogen-free sheath resistant to oils and coolants.
Conductor colour-code marking in accordance with DIN 47100.

