| Insulation material: | PVC |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -5°C |
| Brand: | CAE Groupe |
| Length: | 50m |
| Oil Resistant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| American Wire Gauge: | 17 AWG |
| Outer Diameter: | 14.6mm |
| Minimum Bend Radius: | 8 x D |
| Cable Shape: | Multicore |
| Conductor Material: | Bare Copper |
| Series: | Harmoflex H05VV5-F |
| Screened/Unscreened: | Unscreened |
| Number of Cores: | 12 |
| Voltage Rating: | 300 V, 500 V |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Sheath Colour: | Grey |
| Cross Sectional Area: | 1 mm² |

