| Standards Met: | cUL Listed per CSA C22.2 No.94, File No.42186, File No.E61997, IEC 60529, Type 3, 4, 12, Type 3,4, 12, UL508A Listed |
|---|---|
| IP Rating: | IP66 |
| Colour: | Grey |
| Body Material: | Steel |
| Brand: | nVent – Hoffman |
| External Depth: | 120mm |
| Chassis Plate: | No |
| External Height: | 400 mm |
| For Protection Of: | Instrumentation |
| External Mounting Type: | Bracket |
| Application: | Indoor, Outdoor |
| External Width: | 200 mm |
| Internal Mounting Type: | DIN Rail |
| Special Features: | Door Bonding Provision, External Formed Body Flange Trough |
| Door Lock Type: | Quarter Turn |
| Gland Plate: | No |
| Series: | GL66 |
| Transparent Door: | No |
| Fixing Kit: | No |

