| IP Rating: | IP66 |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Body Material: | PET |
| Hazardous Area Certification: | ATEX |
| Brand: | Rittal |
| External Depth: | 200mm |
| Chassis Plate: | No |
| External Height: | 400 mm |
| External Mounting Type: | Bracket |
| External Width: | 400 mm |
| Internal Mounting Type: | Panel |
| Gland Plate: | No |
| Series: | KEL |
| Transparent Door: | No |
| Fixing Kit: | No |
Quick Details
Specifications
The KEL series from Rittal are ATEX and IECEx approved enclosures. They are designed for the installation of Ex components and terminals in potentially explosive areas. The KEL enclosures are suitable for zone 1 and 2 or 21 and 22 to 94/9/EC applications.
Fibre-glass-reinforced unsaturated polyester
Foamed-in silicone seal
IP66 to IEC 60 529
Ambient temperature range: -30°C to +80°C
Protection type to EN 60 079
Fibre-glass-reinforced unsaturated polyester
Foamed-in silicone seal
IP66 to IEC 60 529
Ambient temperature range: -30°C to +80°C
Protection type to EN 60 079

