| Minimum Operating Temperature: | -60°C |
|---|---|
| Insulation material: | Silicone |
| Brand: | CAE Groupe |
| Length: | 50m |
| Maximum Operating Temperature: | +180°C |
| Outer Diameter: | 7.4mm |
| American Wire Gauge: | 15 AWG |
| Conductor Material: | Tinned Copper |
| Standards Met: | IEC 60228, IEC 60332-1, IEC 60754-1, IEC 60754-2, NF C 32-070/C2 |
| Series: | SIHF |
| Number of Cores: | 2 |
| Voltage Rating: | 300 V, 500 V |
| Fire Behaviour: | Flame Retardant |
| Sheath Material: | Silicone |
| Conductor Strand Type: | Stranded |
| Sheath Colour: | Brown/Red |
| Cross Sectional Area: | 1.5 mm² |
Quick Details
Specifications
From CAE Groupe, a selection of 2 core silicone insulated power cables designed for power, control and the connection of machinery and electrical equipment. The robustly constructed cables are made from high-quality materials that perform exceptionally well in the most demanding environments.
This flexible mains cable consists of 2 cores made from tinned copper, stranded in layers. Each individual core is surrounded in a silicone elastomer insulation. The cores are then housed in a halogen-free Silicone elastomer outer sheath. This power cable is manufactured in accordance with IEC 60228 class 5 SIHF standards. CAE cables are extremely flexible and are primarily used in hi-flex, high bend applications.
Wide operating temperature range of - 60°C to + 180°C
Flame retardant, halogen free sheath
Good resistance to oils and solvents
Good resistance to UV rays
Robust and reliable withstands daily wear and tear
Excellent electrical insulating properties
Excellent flexibility, silicone cables are able to withstand higher flexing cycles compared to other insulation types
This flexible mains cable consists of 2 cores made from tinned copper, stranded in layers. Each individual core is surrounded in a silicone elastomer insulation. The cores are then housed in a halogen-free Silicone elastomer outer sheath. This power cable is manufactured in accordance with IEC 60228 class 5 SIHF standards. CAE cables are extremely flexible and are primarily used in hi-flex, high bend applications.
Wide operating temperature range of - 60°C to + 180°C
Flame retardant, halogen free sheath
Good resistance to oils and solvents
Good resistance to UV rays
Robust and reliable withstands daily wear and tear
Excellent electrical insulating properties
Excellent flexibility, silicone cables are able to withstand higher flexing cycles compared to other insulation types

