| Standards Met: | CE, CSA, IEC 60529, JIC EGP-1-1967, UL 508 |
|---|---|
| IP Rating: | IP54 |
| Colour: | Grey |
| Body Material: | Steel |
| Brand: | Hammond |
| External Depth: | 152mm |
| Chassis Plate: | Yes |
| External Height: | 356 mm |
| For Protection Of: | Instrumentation, Wire |
| External Mounting Type: | Bracket |
| Application: | Electrical, Hydraulic, Pneumatic |
| External Width: | 203 mm |
| Internal Mounting Type: | Mounting Bosses |
| Special Features: | Oil-Resistant, Seamless Poured-in Place Gasket, Water-Resistant, Welded Seams without Knockouts, Cutouts or Holes |
| Door Lock Type: | Clamp |
| Gland Plate: | No |
| Series: | 1414 PH |
| Transparent Door: | No |
| Fixing Kit: | No |
Quick Details
Specifications
The 1414 series junction boxes have a body formed from 14 or 16 gauge steel with the covers being formed from 14 gauge steel. They have been designed for use as instrument enclosures, electric, hydraulic or pneumatic control housings, electrical junction boxes or terminal wiring enclosures.
They are IP54 rated and thus provide a degree of protection against falling dirt, dust, oil and water.
Body formed from 16 gauge or 14 gauge steel covers are formed from 14 gauge steel
Smooth, continuously welded seams without knockouts, cut-outs or holes
Welded brackets provide for enclosure mounting
Continuously hinged cover is secured with stainless steel clamps and plated steel screws
Seamless poured-in place gasket
Models larger than 101 x 101 mm include a removable 14 gauge inner panel
Internal threaded weld studs are provided for mounting inner panels
A bonding stud is provided on the door and a grounding stud is provided in the enclosure
RoHS compliant
They are IP54 rated and thus provide a degree of protection against falling dirt, dust, oil and water.
Body formed from 16 gauge or 14 gauge steel covers are formed from 14 gauge steel
Smooth, continuously welded seams without knockouts, cut-outs or holes
Welded brackets provide for enclosure mounting
Continuously hinged cover is secured with stainless steel clamps and plated steel screws
Seamless poured-in place gasket
Models larger than 101 x 101 mm include a removable 14 gauge inner panel
Internal threaded weld studs are provided for mounting inner panels
A bonding stud is provided on the door and a grounding stud is provided in the enclosure
RoHS compliant

