| Standards Met: | cUL Listed per CSA C22.2 No.94, EN 62262, File No.42186, File No.E61997, IEC 60529, IEC 62208, Type 3, 4, 12, Type 3,4, 12, UL508A Listed |
|---|---|
| IP Rating: | IP66 |
| Colour: | Grey |
| Body Material: | Steel |
| Brand: | nVent – Hoffman |
| External Depth: | 120mm |
| Chassis Plate: | No |
| External Height: | 200 mm |
| For Protection Of: | Instrumentation |
| External Mounting Type: | Bracket |
| Application: | Electrical, Electronic |
| External Width: | 500 mm |
| Internal Mounting Type: | DIN Rail |
| Special Features: | Front Cover with Captivated M5 Screws, Grounding Studs System, Integral Compression stops Maintain Optimal Gasket Compression, Seamless Foam in place Gasket |
| Door Lock Type: | Quarter Turn |
| Gland Plate: | No |
| Series: | GL66 |
| Transparent Door: | No |
| Fixing Kit: | No |
Quick Details
Specifications
The GL66 series from Hoffman are mild steel wall mount enclosures with a durable light-grey finish and an ergonomic and aesthetic styling. They have an outward formed flange to prevent contaminants from entering the enclosure. The front cover of the GL66 enclosure has a seamless foam-in-place gasket and is fixed with captivated M5 screws.
Mild steel construction
Door thickness 1.2 mm
Body thickness 1.0 mm / 1.2 mm
Seamless foam-in-place gasket
Front cover with captivated M5 screws
Integral compression stops maintain optimal gasket compression
Finish RAL 7035 textured light grey polyester powder paint
Grounding studs system
Furnished hardware kit includes solid washers for wall-mounting hole plugs
Installation instructions
Mild steel construction
Door thickness 1.2 mm
Body thickness 1.0 mm / 1.2 mm
Seamless foam-in-place gasket
Front cover with captivated M5 screws
Integral compression stops maintain optimal gasket compression
Finish RAL 7035 textured light grey polyester powder paint
Grounding studs system
Furnished hardware kit includes solid washers for wall-mounting hole plugs
Installation instructions

