| Gender: | Female |
|---|---|
| Width: | 12.37mm |
| Brand: | TE Connectivity |
| For Use With: | MTA .156 Connector Assembly |
| Length: | 19.81mm |
| Housing Material: | Nylon |
| Series: | MTA-156 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Number Of Contacts: | 4 |
| Number Of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 3.96mm |
Quick Details
Specifications
MTA-156 IDC feed-thru posted plug style connector assemblies with UL 94V-2 rated white nylon 6/6 housings and pre-loaded with tin plated IDC contacts. These MTA-156 IDC plug connectors feature locking lances for contact retention, latches for mating retention and are polarized to aid mating alignment.

