| External Dimensions: | 46 x 32 x 20mm |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Brand: | CAMDENBOSS |
| External Height: | 20 mm |
| External Length: | 46 mm |
| External Width: | 32 mm |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Wall Thickness: | 1.8mm |
| Maximum Operating Temperature: | +94°C |
| Lid: | Yes |
| Material: | ABS |
Quick Details
Specifications
Multi-purpose boxes complete with lid and 4 x No. 2 self tappers
Wall thickness; 1.8mm nominal
Ideal for encapsulating electronic circuits
Temperature range of - 20°C to +85°C

