| External Dimensions: | 64 x 44 x 25mm |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Brand: | CAMDENBOSS |
| External Height: | 25 mm |
| External Length: | 64 mm |
| External Width: | 44 mm |
| Wall Thickness: | 1.8mm |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Lid: | Yes |
| Material: | ABS |
Quick Details
Specifications
Multi-purpose boxes complete with lid and 4 x No. 2 self tappers
Wall thickness; 1.8mm nominal
Ideal for encapsulating electronic circuits
Temperature range of - 20°C to +85°C

