| External Dimensions: | 190 x 230 x 85mm |
|---|---|
| IP Rating: | IP40 |
| Colour: | Grey |
| Body Material: | Aluminium |
| Brand: | METCASE |
| External Height: | 85 mm |
| External Length: | 190 mm |
| External Width: | 230 mm |
| Series: | Unimet |
Quick Details
Specifications
An advanced aluminium enclosure for desktop and portable electronic equipment such as controllers and medical devices. The Unimet instrument case has a pre-assembled internal chassis supplied with four snap-in PCB guides. The front and rear bezels fit to the fabricated case body.
Easy to assemble case without handle
Die-cast front bezel in mid-grey (RAL 7040)
Folded top section, base and removable rear panel in light grey (RAL 7035)
PCB mounting points in base
4 non-slip feet included
Easy to assemble case without handle
Die-cast front bezel in mid-grey (RAL 7040)
Folded top section, base and removable rear panel in light grey (RAL 7035)
PCB mounting points in base
4 non-slip feet included

