| External Dimensions: | 272 x 168 x 101mm |
|---|---|
| IP Rating: | IP65 |
| Colour: | Grey, White |
| Body Material: | ABS |
| Brand: | OKW |
| External Height: | 101 mm |
| External Length: | 272 mm |
| External Width: | 168 mm |
| Series: | DATEC |
Quick Details
Specifications
These housings are designed for mounting a printed circuit board in Euro format 100 x 160 mm. The front control panel is tilted by 20° and can optionally be provided with a front plate or a hood. The use of a hood with a front plate is also possible. It can also be used as a table or wall housing (wall mounting bracket).
The type H and type S aluminium front plates are available for use with a hood. There is also a mounting plate for installing the most common swipe readers and a wall bracket for wall mounting of the Datec terminal housing. The necessary screws are also included in the delivery.
to cover up the terminal compartment
The type H and type S aluminium front plates are available for use with a hood. There is also a mounting plate for installing the most common swipe readers and a wall bracket for wall mounting of the Datec terminal housing. The necessary screws are also included in the delivery.
to cover up the terminal compartment

