| External Dimensions: | 260 x 350 x 120mm |
|---|---|
| IP Rating: | IP40 |
| Colour: | Grey |
| Body Material: | Aluminium |
| Brand: | METCASE |
| External Height: | 120 mm |
| External Length: | 260 mm |
| External Width: | 350 mm |
| Series: | Unimet |
Quick Details
Specifications
An aluminium enclosure for desktop and portable electronic equipment such as controllers and medical devices.
Easy to assemble case with a tilt/swivel carry handle
Die-cast front bezel in mid-grey (RAL 7040)
Folded top section, base and removable rear panel in light grey (RAL 7035)
PCB mounting points in base
4 non-slip feet
Easy to assemble case with a tilt/swivel carry handle
Die-cast front bezel in mid-grey (RAL 7040)
Folded top section, base and removable rear panel in light grey (RAL 7035)
PCB mounting points in base
4 non-slip feet

