| Standards Met: | UL 94 HB |
|---|---|
| Weight: | 71g |
| External Dimensions: | 91 x 57 x 51mm |
| IP Rating: | IP40 |
| Colour: | Grey |
| Body Material: | ABS |
| Brand: | Serpac |
| External Height: | 51 mm |
| External Length: | 91 mm |
| External Width: | 57 mm |
| Series: | S |
Quick Details
Specifications
Flame retardant (UL94 HB) and scratch resistant
PCB mounting in both lid and base
Top has area for switches etc. and is secured to the base with self-tapping screws (supplied)

