| External Dimensions: | 99 x 254 x 185mm |
|---|---|
| Colour: | Grey |
| Body Material: | Aluminium |
| Brand: | Hammond |
| External Height: | 99 mm |
| External Length: | 185 mm |
| External Width: | 254 mm |
| Ventilated: | Yes |
| Series: | 1402 |
Quick Details
Specifications
Premium range of aluminium instrument cases from Hammond provide the user with a robust & reliable product which can be used in a variety of applications
Solid & vented top and bottom panels are available to ensure your application is covered
Internal aluminium extrusion contains mounting slots to accommodate PCBs or panels in a variety of ways
Front & rear panels are attached via screws to the extrusion
Easily labelled thanks to a paper coating on the front panel
Solid & vented top and bottom panels are available to ensure your application is covered
Internal aluminium extrusion contains mounting slots to accommodate PCBs or panels in a variety of ways
Front & rear panels are attached via screws to the extrusion
Easily labelled thanks to a paper coating on the front panel

