| Standards Met: | RoHS |
|---|---|
| Weight: | 6.4kg |
| External Dimensions: | 508 x 254 x 254mm |
| IP Rating: | NEMA 1 |
| Colour: | Grey |
| Body Material: | Steel |
| Brand: | Hammond |
| External Height: | 254 mm |
| External Length: | 508 mm |
| External Width: | 254 mm |
| Ventilated: | Yes |
| Series: | 1416 |
Quick Details
Specifications
The 1416 series component cases have been designed to provide mechanical protection to equipment and components that require ventilation. They are ideally suited for applications where heat dissipation is required.
Features:
Base is formed from 16 gauge steel with two conduit knockouts located in each end
Four raised dimples with mounting holes are provided on the base
Cover is formed from 18 gauge steel with 0.235 x 1.5 inch ventilating slots (0.199 x 1.12 inch on E & G only)
Screw holes and offsets in the cover allow easy assembly
Features:
Base is formed from 16 gauge steel with two conduit knockouts located in each end
Four raised dimples with mounting holes are provided on the base
Cover is formed from 18 gauge steel with 0.235 x 1.5 inch ventilating slots (0.199 x 1.12 inch on E & G only)
Screw holes and offsets in the cover allow easy assembly

