| Gender: | Female |
|---|---|
| Width: | 17.9mm |
| Brand: | TE Connectivity |
| For Use With: | 350218 MATE-N-LOK Pin, 350654 Ground Pin |
| Length: | 12.4mm |
| Housing Material: | Nylon |
| Series: | Universal MATE-N-LOK |
| Number Of Contacts: | 5 |
| Number Of Rows: | 2 |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 5.65mm |
Quick Details
Specifications
Universal MATE-N-LOK 5 way 5.08mm pitch panel mount valve connector with a plug style pin housing. For suitable contacts see stock number 683-1305 (corner circuits), for centre ground pine see TE part number 350654. The panel cut out for this Universal MATE-N-LOK valve connector is 12.70 x 18.20.

