| Gender: | Female |
|---|---|
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Brand: | Harting |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Maximum Operating Temperature: | +125°C |
| For Use With: | DIN41612 Type M Male Connector |
| Maximum Contact Resistance: | 20mΩ |
| Orientation: | Right Angle |
| Current Rating: | 6A |
| Series: | 09 03 |
| Mounting Type: | Through Hole |

