| External Dimensions: | 125 x 125 x 79mm |
|---|---|
| IP Rating: | IP54 |
| Colour: | Natural |
| Body Material: | Die Cast Aluminium |
| Brand: | Hammond |
| External Height: | 79 mm |
| Number of Knockouts: | 0 |
| External Length: | 125 mm |
| External Width: | 125 mm |
| Series: | Shallow Lid - Thin Wall |
| Lid Colour: | Unpainted |
Quick Details
Specifications
The Hammond 11451 series also known as Hammond Eddystone series enclosures are made from natural finished aluminium. Durable and impact resistant, also features IP54 rating that guarantees resistant from splashing water from any direction.
Rugged, diecast aluminium alloy (tough yet easy to machine), electronic instrument enclosure
Aluminium alloy to BS1490, LM2M - in natural finish
Lap joint construction provides protection against dust and splashing water, also provides improved EMC performance
Lids are retained by M3.5 x x12 countersunk screws (POZIDRIV No. 2 head)
Countersunk lid holes
Designed to meet IP54
Low side wall draft angle (2 degrees or less) for easy PCB mounting
Rugged, diecast aluminium alloy (tough yet easy to machine), electronic instrument enclosure
Aluminium alloy to BS1490, LM2M - in natural finish
Lap joint construction provides protection against dust and splashing water, also provides improved EMC performance
Lids are retained by M3.5 x x12 countersunk screws (POZIDRIV No. 2 head)
Countersunk lid holes
Designed to meet IP54
Low side wall draft angle (2 degrees or less) for easy PCB mounting

