| External Dimensions: | 153 x 83.1 x 50.4mm |
|---|---|
| IP Rating: | IP54 |
| Body Material: | Die Cast Aluminium |
| Shielded: | Yes |
| Brand: | Hammond |
| External Height: | 50.4 mm |
| Number of Knockouts: | 0 |
| External Length: | 153 mm |
| External Width: | 83.1 mm |
| Series: | 1590 |
| Lid Colour: | Unpainted |

