| External Dimensions: | 150 x 80 x 46mm |
|---|---|
| IP Rating: | IP54 |
| Colour: | Red |
| Body Material: | Polycarbonate |
| Brand: | Hammond |
| External Height: | 46 mm |
| Number of Knockouts: | 0 |
| External Length: | 150 mm |
| External Width: | 80 mm |
| Lid Colour: | Red |
Quick Details
Specifications
Translucent infra-red polycarbonate enclosure designed for mounting circuit boards
Translucent flame retardant polycarbonate to UL94V-0
Almost totally transparent to infra-red devices, ideal for applications where parts, sensors or indicators need to be visible
Integral card guides accept 1.5mm PCBs
Two piece lap joint construction gives IP54 protection
Lids secured with M3x10mm Philips machine screws, threaded into integral brass bushes to assist repeated removal of lid
External height includes 4mm for lid
Translucent flame retardant polycarbonate to UL94V-0
Almost totally transparent to infra-red devices, ideal for applications where parts, sensors or indicators need to be visible
Integral card guides accept 1.5mm PCBs
Two piece lap joint construction gives IP54 protection
Lids secured with M3x10mm Philips machine screws, threaded into integral brass bushes to assist repeated removal of lid
External height includes 4mm for lid

