| External Dimensions: | 160 x 165 x 51.5mm |
|---|---|
| Colour: | Clear |
| Body Material: | Aluminium |
| Brand: | Hammond |
| External Height: | 51.5 mm |
| External Length: | 160 mm |
| External Width: | 165 mm |
| Series: | 1455 |
Quick Details
Specifications
The Hammond 1455 series enclosure has an extruded aluminium body and two easy to machine, black solid ABS end panels with integral bezel. These enclosures are designed to house P.C. boards or for equipment interfacing.
Designed to house P.C. boards or for equipment interfacing
Sized for standard Eurocards
PCBs mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body
Enclosure includes two solid black plastic end panels with integral bezel
Rugged body constructed from extruded aluminium with a minimum thickness of 1.5 mm
Extruded body includes a slide removable belly plate, except in smaller sizes (A, B, C & D)
Smaller sizes (A & B) are rounded for better hand held ergonomics
DIN Rail clips & flange kits are available separately
Designed to house P.C. boards or for equipment interfacing
Sized for standard Eurocards
PCBs mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body
Enclosure includes two solid black plastic end panels with integral bezel
Rugged body constructed from extruded aluminium with a minimum thickness of 1.5 mm
Extruded body includes a slide removable belly plate, except in smaller sizes (A, B, C & D)
Smaller sizes (A & B) are rounded for better hand held ergonomics
DIN Rail clips & flange kits are available separately

