| PRICED TO CLEAR: | Yes |
|---|---|
| Brand: | Brad |
| Length: | 2m |
| Current Rating: | 2 A |
| Voltage Rating: | 30 V ac, 36 V dc |
| Sheath Colour: | Black |
| Connector A: | 8POS Circular, Circular |
| Connector B: | Unterminated |
Quick Details
Specifications
Brad? Ultra-Lock? M12 single ended male pigtail cordsets with push-to-lock PUR connectors and gold plated copper alloy contacts. These Brad? Ultra-Lock? M12 single ended male cordsets are available with straight (W04006, W08006) or right angle (W04007) connections with a choice of cable types and cable jackets.
Push-to-Lock mechanism for reliable connection
Positive locking for performance in high vibration environment
Sealing design enabling wash-down and use in temporary submersion applications
3,4 and 5 pole versions are intermatable
IP67, NEMA 6 rated
Push-to-Lock mechanism for reliable connection
Positive locking for performance in high vibration environment
Sealing design enabling wash-down and use in temporary submersion applications
3,4 and 5 pole versions are intermatable
IP67, NEMA 6 rated

