| Shielding: | Unshielded |
|---|---|
| Insulation material: | TPU |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Brand: | Brad |
| Length: | 15m |
| IP Rating: | IP67 |
| Maximum Operating Temperature: | +90°C |
| Outer Diameter: | 11.43mm |
| American Wire Gauge: | 18 AWG, 22 AWG |
| Connector A Number of Contacts: | 19 |
| Conductor Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 6 A |
| Series: | 120094 |
| Number of Cores: | 19 |
| Voltage Rating: | 63 V ac/dc |
| Sheath Material: | Polyurethane PUR |
| Connector A Housing Gender: | Socket |
| Sheath Colour: | Black |
| Connector A: | Right Angle M23 |
| Connector B: | Unterminated |
Quick Details
Specifications
Brad? M23 signal single-ended moulded female cordsets with black PUR jacketed cables. These Brad? M23 signal cordsets have an M23 connector at one end and a pigtail cable at the other and are available in straight (K02100, K03000) or right angle (K02101, K03001) configurations. The connector bodies of these Brad? M23 cordsets are made from TPU with a nickel plated brass coupling nut and gold plated copper contacts. These moulded cordsets are IP67, NEMA 6 rated.

