| Operating Temperature Range: | -25 → +90 °C |
|---|---|
| Orientation: | Straight |
| Current Rating: | 4 A |
| Cable Length: | 10m |
| Brand: | ifm electronic |
| Connection Gender: | Female |
| For Use With: | Sensors and Actuators |
| Accessory Type: | Socket |
| Voltage Rating: | 10 → 36 V dc |
| Connection Type: | M12 3-Pin |
Quick Details
Specifications
ifm electronic professional range of sensor connecting cables. The connection leads are available with a variety of cable lengths and connection types.
Free from silicone Free from halogen
Gold-plated contacts
Free from silicone Free from halogen
Gold-plated contacts

