| PRICED TO CLEAR: | Yes |
|---|---|
| Insulation material: | PP |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Connector B Number of Contacts: | 3 |
| Connector A Number of Contacts: | 4 |
| Conductor Material: | CuSn |
| Standards Met: | ECOLAB, UL |
| Current Rating: | 4 A |
| Conductor Resistance: | |
| Sheath Material: | Thermoplastic Elastomers TPE |
| Sheath Colour: | Orange |
| Cross Sectional Area: | 0.25 mm² |
| Connector A: | Right Angle M12 |
| Connector B: | Straight M12 |
| Shielding: | Unshielded |
| Brand: | Hirschmann |
| Length: | 2m |
| IP Rating: | IP67, IP68, IP69K |
| Oil Resistant: | Yes |
| Outer Diameter: | 4.3mm |
| American Wire Gauge: | 24 |
| Outer Sheath Material: | TPE-V |
| Number of Cores: | 3 |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Connector B Housing Gender: | Plug |
| Connector A Housing Gender: | Socket |
Quick Details
Specifications
From Hirschmann, this M12 circular contact cable assembly is ideal for sensor and automation applications. With secure locking rings that ensure resistance to vibration, this M12 cable assembly also benefits from a high ingress protection, meaning it is ideal for use in harsh and industrial environments.
Features and Benefits:
Moulded Cable
Locking O-ring
Insulation Resistance: > 10^9Ω
Contact Resistance: ≤ 5 mΩ
Features and Benefits:
Moulded Cable
Locking O-ring
Insulation Resistance: > 10^9Ω
Contact Resistance: ≤ 5 mΩ

