| PRICED TO CLEAR: | Yes |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Insulation material: | PP |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Connector A Number of Contacts: | 3 |
| Conductor Material: | CuZn |
| Cable Shape: | Single Core |
| Standards Met: | ECOLAB, UL |
| Current Rating: | 4 A |
| Conductor Resistance: | |
| Sheath Material: | Thermoplastic Elastomers TPE |
| Sheath Colour: | Orange |
| Cross Sectional Area: | 0.25 mm² |
| Connector A: | Straight M12 |
| Connector B: | Unterminated |
| Shielding: | Unshielded |
| Brand: | Hirschmann |
| Length: | 2m |
| IP Rating: | IP67, IP68, IP69K |
| Oil Resistant: | Yes |
| American Wire Gauge: | 24 |
| Outer Diameter: | 4.3mm |
| Outer Sheath Material: | TPE-V |
| Number of Cores: | 3 |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Connector A Housing Gender: | Plug |
Quick Details
Specifications
PVC or PUR 2 metre leads with either 3, 4 or 5 way, straight or 90° heads.
Lead Length 2m
Current Rating 4A
Temperature Rating (°C) -25 → +90
Lead Length 2m
Current Rating 4A
Temperature Rating (°C) -25 → +90

