| Weight: | 140g |
|---|---|
| External Dimensions: | 58 x 64 x 34mm |
| IP Rating: | IP66 |
| Colour: | Yellow |
| Body Material: | Die Cast Aluminium |
| Range: | Aluminium |
| Hazardous Area Certification: | Lloyds Register, Maritime Register, UL 508 |
| Shielded: | No |
| Brand: | Rose |
| External Height: | 34 mm |
| Gasket Material: | Polyurethane |
| External Length: | 58 mm |
| External Width: | 64 mm |
| Series: | Aluminium Standard |
| Lid Colour: | Yellow |
| Flanged: | No |

