| Weight: | 730g |
|---|---|
| RAL Code: | RAL 9005 |
| External Dimensions: | 87 x 105 x 185mm |
| IP Rating: | IP40 |
| Colour: | Black |
| Body Material: | Die Cast Aluminium |
| Range: | Electronic Enclosures |
| Shielded: | Yes |
| Brand: | Rose |
| External Height: | 185 mm |
| Number of Knockouts: | 0 |
| External Length: | 87 mm |
| External Width: | 105 mm |
| Series: | Multitronic TS |
| Lid Colour: | Black |
| Flanged: | No |
Quick Details
Specifications
The Rose Multitronic TS series is an electronics general purpose enclosure with a double skin extruded aluminium housing complete with 2 end covers. The TS Electronics compact enclosures have IP 40 protections (EN 60529) plus surface protection is supplied by the RAL 9005 black powder coating. The enclosures can be DIN rail and wall mounted and include PCB guide rails and end covers for wall mounting. An EMC conformant design is developed for C & I and process control modules which require enhanced performance providing excellent protection.
Multitronic TS Electronics General purpose enclosure.
Enclosure is made from extruded aluminium (DIN EN 573 EN AW-AlMgSi).
Double skin.
Compact.
IP 40 Ingress protection rating (EN 60529).
Colour is black (RAL 9005) powder coated.
EMC Conformant design.
Temperature range -40°C to +100°C.
Excellent protection and performance.
Integrated PCB guide rails.
Wall or DIN rail mounted.
End covers.
Multitronic TS Electronics General purpose enclosure.
Enclosure is made from extruded aluminium (DIN EN 573 EN AW-AlMgSi).
Double skin.
Compact.
IP 40 Ingress protection rating (EN 60529).
Colour is black (RAL 9005) powder coated.
EMC Conformant design.
Temperature range -40°C to +100°C.
Excellent protection and performance.
Integrated PCB guide rails.
Wall or DIN rail mounted.
End covers.

