| Insulation material: | PP |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Connector A Number of Contacts: | 3 |
| Conductor Material: | CuZn |
| Cable Shape: | Single Core |
| Standards Met: | ECOLAB, UL |
| Current Rating: | 3 A |
| Conductor Resistance: | |
| Sheath Material: | Thermoplastic Elastomers TPE |
| Sheath Colour: | Orange |
| Cross Sectional Area: | 0.25 mm² |
| Connector A: | Right Angle M8 |
| Connector B: | Unterminated |
| Shielding: | Unshielded |
| Brand: | Hirschmann |
| Length: | 5m |
| IP Rating: | IP67, IP68, IP69K |
| Oil Resistant: | Yes |
| American Wire Gauge: | 24 |
| Outer Diameter: | 4.3mm |
| Outer Sheath Material: | TPE-V |
| Number of Cores: | 3 |
| Voltage Rating: | 60 V |
| Connector A Housing Gender: | Plug |
Quick Details
Specifications
From Hirschmann, this cable assembly is left unterminated at one end and has an M8 connector with a secure locking ring at the other, assuring a secure connection that is resistant to vibration. This M8 single-ended assembly is ideal for use in industrial automation and sensor applications, and features a high degree of ingress protection when mated.
Features and Benefits:
Contact resistance of ≤ 5 mΩ
Moulded Cable
Vibration Resistance
Nickel plated knurled screw connector
Features and Benefits:
Contact resistance of ≤ 5 mΩ
Moulded Cable
Vibration Resistance
Nickel plated knurled screw connector

