| Standards Met: | IEC 60529, IEC 62208, IEC 62262 |
|---|---|
| Door Type: | Opaque |
| External Dimensions: | 850 x 785 x 320mm |
| IP Rating: | IP43, IP54 |
| Colour: | Grey |
| Body Material: | PET |
| Brand: | Schneider Electric |
| External Depth: | 320mm |
| Construction Type: | Sealed |
| External Height: | 850 mm |
| Enclosure Rating: | IK10, IP43, IP54 |
| External Width: | 785 mm |
| Series: | Thalassa PLD |
| Number Of Doors: | 1 |
Quick Details
Specifications
The Thalassa PLD enclosure is designed to accommodate busbars and 3 pole DIN block fuses in energy distribution applications.
IP43 (IEC529)
GRP enclosures resistant to impact, temperature and corrosion
3-point locking door system (keylock not included), opens to 90° (lift-off hinges allow greater access if required)
Pedestal or ground mounting (use optional ground mounting kit)
IP43 (IEC529)
GRP enclosures resistant to impact, temperature and corrosion
3-point locking door system (keylock not included), opens to 90° (lift-off hinges allow greater access if required)
Pedestal or ground mounting (use optional ground mounting kit)

