| Length: | 148mm |
|---|---|
| Brand: | Fibox |
| Dimensions: | 148 x 98 x 1.5mm |
| Height: | 1.5mm |
| Width: | 98mm |
| For Use With: | MNX Series |
| Type: | Mounting Plate |
| Material: | Steel |
Quick Details
Specifications
The Fibox PCM range is an excellent choice to house electronic and electrical components. The enclosure is made of Polycarbonate in a light Grey colour (RAL7035). This all purpose enclosure solution provides everyday protection in both indoors and outdoors, with the added value of metric knock outs.
50mm deep bases with a variety of lid depths PUR/TPE rubber gasket resistant to oil, water and acid
Lids secured with captive polyamide screws
Fitted with knockouts
Flame resistance rating: UL94-V5
Self-extinguishing
Ingress Protection of IP66/67
Temperature range: -40 to +80°C ( -40 to +120°C short term)
50mm deep bases with a variety of lid depths PUR/TPE rubber gasket resistant to oil, water and acid
Lids secured with captive polyamide screws
Fitted with knockouts
Flame resistance rating: UL94-V5
Self-extinguishing
Ingress Protection of IP66/67
Temperature range: -40 to +80°C ( -40 to +120°C short term)

