| Length: | 270mm |
|---|---|
| Brand: | Fibox |
| Dimensions: | 270 x 1.5 x 270mm |
| Height: | 270mm |
| Width: | 1.5mm |
| For Use With: | CAB PC/ABS Cabinet |
| Type: | Mounting Plate |
| Material: | Steel |
Quick Details
Specifications
High impact resistant, glass filled polycarbonate enclosures offering a viable and cost effective alternative to steel wall mounting enclosures. The material used is Halogen free and is flame tested to UL94-V2 (self-extinguishing).
Polycarbonate light grey RAL 7035
Polyurethane gasket
IP65 and IK08 protection
Electrically insulated
Halogen free
UV resistant
Operating temperature range: -40°C to +80°C
Polycarbonate light grey RAL 7035
Polyurethane gasket
IP65 and IK08 protection
Electrically insulated
Halogen free
UV resistant
Operating temperature range: -40°C to +80°C

