| Length: | 518mm |
|---|---|
| Brand: | Fibox |
| Dimensions: | 518 x 1.5 x 338mm |
| Height: | 338mm |
| Width: | 1.5mm |
| For Use With: | EK Series |
| Type: | Mounting Plate |
| Material: | Metal |
Quick Details
Specifications
The Fibox SOLID range is an excellent choice to house electronic and electrical components. The enclosure is made of Polycarbonate in a light Grey colour (RAL7035). This all purpose enclosure solution provides everyday protection in both indoors and outdoors.
Polyurethane gasket assures protection within the box Flammability rating: UL 94-5 V
Delivered with 4 sunken head lid screws and mounting screws for fixing electrical apparatus (Included)
Can be equipped with chassis plates and a DIN Rail for fixing internal equipment
Operating temperature range is -40°C to +80°C (+120°C max short term).
IP67 Rating
Polyurethane gasket assures protection within the box Flammability rating: UL 94-5 V
Delivered with 4 sunken head lid screws and mounting screws for fixing electrical apparatus (Included)
Can be equipped with chassis plates and a DIN Rail for fixing internal equipment
Operating temperature range is -40°C to +80°C (+120°C max short term).
IP67 Rating

