| Quantity: | 1 |
|---|---|
| Brand: | nVent – Hoffman |
| Dimensions: | 500 x 500mm |
| Height: | 500mm |
| Width: | 500mm |
| For Use With: | GL66 Enclosure |
| Type: | Mounting Plate |
| Material: | Steel |
Quick Details
Specifications
The GL66 series from Hoffman are mild steel wall mount enclosures with a durable light-grey finish and an ergonomic and aesthetic styling. They have an outward formed flange to prevent contaminants from entering the enclosure. The door of the GL66 enclosure has a seamless foam-in-place gasket, is reversible and can be opened 210°.
Mild steel construction
Door thickness 1.2 mm / 1.5 mm / 1.8 mm
Body thickness 1.2 mm / 1.5 mm
Seamless foam-in-place gasket
Reversible right to left side hinged door with simple, easy-to remove and install hinge pins
Door opens 210°
Quarter-turn latches with 3 mm double-bit insert
Finish RAL 7035 textured light grey polyester powder paint
Grounding studs system
Installation instructions
Mild steel construction
Door thickness 1.2 mm / 1.5 mm / 1.8 mm
Body thickness 1.2 mm / 1.5 mm
Seamless foam-in-place gasket
Reversible right to left side hinged door with simple, easy-to remove and install hinge pins
Door opens 210°
Quarter-turn latches with 3 mm double-bit insert
Finish RAL 7035 textured light grey polyester powder paint
Grounding studs system
Installation instructions

