| Length: | 116mm |
|---|---|
| Colour: | Blue |
| Brand: | Takachi Electric Industrial |
| Dimensions: | 116 x 40 x 81.5mm |
| Height: | 82mm |
| Width: | 40mm |
| For Use With: | TW Case, TWN Case |
| Type: | Protector |
| Material: | Silicone |
Quick Details
Specifications
The Takachi TW and TWN series is a multi-purpose plastic enclosure suitable for measuring and testing equipment, wireless communication and medical devices. A silicone cover, available separately in a variety of colours, offers added grip and impact protection.
Multi-purpose enclosure with screw fastening
Standard (UL94HB) or flame-resistant (UL94V-0 or UL94V-1) ABS
IP40 rated
Black or off-white
Operating temperature -10 to +60°C
Multi-purpose enclosure with screw fastening
Standard (UL94HB) or flame-resistant (UL94V-0 or UL94V-1) ABS
IP40 rated
Black or off-white
Operating temperature -10 to +60°C

