| Length: | 93.1mm |
|---|---|
| Colour: | Grey |
| Body Material: | PBT |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Dimensions: | 93.1 x 6.2 x 102.5mm |
| Height: | 102.5mm |
| Maximum Terminals: | 8 |
| Width: | 6.2mm |
| Series: | ME MAX 6.2 SC 4-4 KMGY |
Quick Details
Specifications
Symmetrical housing 6.2 mm narrow
For applications of miniature electronics
Available with spring-loaded or screw connection technology (SP/SC)
Transparent front cover can be swivelled, rotated and marked
Quick assembly using snap-in parts
8-pin

