| Standards Met: | UL 94V-0 |
|---|---|
| Length: | 200mm |
| PRICED TO CLEAR: | Yes |
| Colour: | Black |
| Body Material: | Glass Filled Polycarbonate |
| Brand: | Altech |
| Dimensions: | 200 x 129 x 140mm |
| Enclosure Rating: | IP20 |
| Height: | 140mm |
| Maximum Terminals: | 42 |
| Internal Mounting Type: | DIN Rail |
| Special Features: | Industrial Application, Standard Enclosures are Equipped with the Maximum Number of Terminal Strips |
| Maximum Operating Temperature: | +125°C |
| Width: | 129mm |
| Terminal Type: | Pressure Plate, Screw |
| Series: | KO4700 |
| Enclosure Type: | Solid |
Quick Details
Specifications
A series of Altech DIN Rail enclosures suitable for various applications. With a massive range of sizes, finding a suitable enclosure is easy. Every enclosure is completely DIN Rail mounted and built from a Polycarbonate plastic material. All models are highly reliable and excellent quality.

