| Standards Met: | UL 94V-0, VBG 4 |
|---|---|
| Length: | 99mm |
| Colour: | Grey |
| Body Material: | Glass Filled Polycarbonate |
| Brand: | Altech |
| Dimensions: | 99 x 62 x 140mm |
| Enclosure Rating: | IP20 |
| DIN Rail Type: | Top Hat |
| Height: | 140mm |
| Maximum Terminals: | 32 |
| Internal Mounting Type: | PCB Mounting Bosses |
| Special Features: | Chromated Steel Screw Clamp, Ventilation Slots |
| Maximum Operating Temperature: | +125°C |
| Width: | 62mm |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Series: | KU4000 |

