| Standards Met: | UL 94V-0 |
|---|---|
| Length: | 100mm |
| Colour: | Black |
| Body Material: | Glass Filled Polycarbonate |
| Brand: | Altech |
| Dimensions: | 100 x 121 x 90mm |
| Enclosure Rating: | IP20 |
| Height: | 90mm |
| Maximum Terminals: | 30 |
| Internal Mounting Type: | DIN Rail |
| Special Features: | Industrial Application, Standard Enclosures are Equipped with the Maximum Number of Terminal Strips |
| Maximum Operating Temperature: | +125°C |
| Width: | 121mm |
| Terminal Type: | Box Clamp |
| Series: | KO4700 |
| Enclosure Type: | Solid |

