| Length: | 75mm |
|---|---|
| Colour: | Green |
| Body Material: | ABS |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| Width: | 45mm |
| Series: | EG |
Quick Details
Specifications
This standard, empty EG 45 mm housing is designed to receive a wide variety of professional industrial electronic equipment.
It can be rapidly mounted by latching onto the symmetrical profile in accordance with EN 50022.
In addition, the box has a red locking post assembly towards the rear.
Many instructional resources are available on the assembly of printed circuit boards.

