| Length: | 25.4mm |
|---|---|
| Closing Type: | Free Swinging |
| Brand: | Pinet |
| Thickness: | 3.2mm |
| Width: | 76.2mm |
| Hinge Type: | Flex |
| Fixing Method: | Clamp, Nail, Rivet, Screw |
| Material: | PP |
Quick Details
Specifications
Perfect for metal, wood or plastic surfaces and may be used with screws, nails, staples or rivets
Tested to over 69 million cycles and actually become stronger the more you flex them

