| Actuation Type: | Push to Close |
|---|---|
| Latch Body Dimensions: | 25.5 x 19.2 x 24.5mm |
| Latch Body Width: | 19.2mm |
| Latch Body Height: | 25.5mm |
| Brand: | Dzus Fastener Europe |
| Affixing Method: | Self-Adhesive |
| Shape: | Cylindrical |
| Housing Material: | Stainless Steel, Thermoplastic |
| Latch Body Depth: | 24.5mm |
Quick Details
Specifications
Totally concealed fastener
Offers push panel action with quick and easy assembly
Requires 1 round hole in the support structure
Installed by self adhesive pad to the underside of the panel, or riveted for applications requiring higher locking loads
Zinc,Stainless steel & Thermoplastic construction

