| Forend Finish: | Steel |
|---|---|
| Forend Dimensions: | 152 x 22mm |
| Forend Width: | 22mm |
| Forend Height: | 152mm |
| Lock Type: | Sashlock |
| Number of Levers: | 2 |
| Lock Mechanism: | Lever |
| Differs: | 24 |
| Case Depth: | 64mm |
| Case Height: | 102mm |
| Brand: | Legge |
| Case Material: | Steel |
Quick Details
Specifications
Steel case, size: 64 mm / 2.5 in.
Available with nickel plated steel or polished brass forend and strike
2 brass levers
24 differs
Reversible latchbolt
Suitable for bolt through furniture fixings, 5mm ? at 38mm centres
Suitable for sprung lever furniture with 8mm spindle

