| Shielding: | Shielded |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Brand: | Phoenix Contact |
| IP Rating: | IP65, IP67 |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Outer Diameter: | 8mm |
| Conductor Material: | Copper Alloy |
| Standards Met: | IEC 11801:2002, IEC PAS 61076-3-117, UL 94 |
| Current Rating: | 1.75 A |
| Series: | VS-PPC-C1-MNNA-8Q5-EMC |
| Voltage Rating: | 50 V |
| Connector A Housing Gender: | Plug |
| Sheath Colour: | Silver |
| Connector A: | RJ45 |

