| Panel Cut Out Diameter: | 17mm |
|---|---|
| Lock Type: | Sliding Door |
| Maximum Panel Thickness: | 19 mm, - |
| Brand: | Euro-Locks a Lowe & Fletcher group Company |
| Unlock Method: | Key |
| Panel Cut Out: | 17mm |
| Panel To Tongue Depth: | 22mm |
| Finish: | Chrome Plated |
Quick Details
Specifications
A multi-purpose lock suitable for drawers and cupboards etc.
Features a barrel removal facility and up to 200 combinations
Standard movement is 180° clockwise and the keys can be withdrawn in an open and locked position
Finished in bright chrome plate, these locks can be screwed or rivet fixed
Lock come complete with rosett
Features a barrel removal facility and up to 200 combinations
Standard movement is 180° clockwise and the keys can be withdrawn in an open and locked position
Finished in bright chrome plate, these locks can be screwed or rivet fixed
Lock come complete with rosett

