| Maximum Load: | 75kg |
|---|---|
| Depth: | 450mm |
| Colour: | Grey |
| Brand: | nVent – Schroff |
| Height: | 357mm |
| Width: | 488mm |
| Rack Units: | 3U |
| Extension Type: | Fixed |
| Type: | Fixed Shelf |
| Material: | Steel |
Quick Details
Specifications
A light grey (RAL 7035) stationary perforated shelf for use with the NOVASTAR 19in. cabinet.
Static load carrying capacity 75 kg
Mounting height 1 U, for fitting on the vertical cabinet uprights
Hammer head perforation for fixing cables using cable ties or hook & loop type tape
Static load carrying capacity 75 kg
Mounting height 1 U, for fitting on the vertical cabinet uprights
Hammer head perforation for fixing cables using cable ties or hook & loop type tape

