| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
|---|---|
| Insulation material: | PVC |
| Brand: | Alpha Wire |
| Length: | 305mm |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Outer Diameter: | 4.09mm |
| American Wire Gauge: | 28 AWG |
| Screen Type: | Tinned Copper Braid |
| Core Strands: | 7/0.13 mm |
| Conductor Material: | Copper |
| Standards Met: | CE Certified |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Number of Cores: | 6 |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Sheath Colour: | Black |
| Cross Sectional Area: | 0.09 mm² |

