| Drain Wire: | Yes |
|---|---|
| Insulation material: | PVC |
| Minimum Operating Temperature: | +5 (Flexing) °C, -10 (Stationary) °C |
| Brand: | Alpha Wire |
| Length: | 305mm |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| American Wire Gauge: | 22 AWG |
| Outer Diameter: | 5.87mm |
| Screen Type: | Tinned Copper Spiral |
| Core Strands: | 19/0.16 mm |
| Conductor Material: | Copper |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Number of Cores: | 4 |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Sheath Colour: | Black |
| Cross Sectional Area: | 0.38 mm² |

